Nie zabierajcie nam inkwizycji!

Dodano 20 stycznia 2016, w Bez kategorii, przez autor

Hiszpanie, którym nie grozi spalenie, są tak przywiązani do Inkwizycji, że doprawdy niedelikatnie byłoby im ją odbierać. Życzyłbym jednak, aby ustanowiono drugą, nie przeciw heretykom, ale przeciw herezjarchom, którzy praktyczkom przypisują tę samą skuteczność co siedmiu sakramentom, którzy ubóstwiają wszystko, co im się zdaje godne czci, i którzy z nadmiaru dewocji ledwie że są chrześcijanami.

Charles de Montesquieu, Listy perskie, tłum. Tadeusz Boy-Żeleński, CIL, 2000

 

5 Responses to Nie zabierajcie nam inkwizycji!

 1. ~telemach pisze:

  Na wzmożone cytowanie zasługuje moim skromnym zdaniem (nakaz chwili) raczej druga część „O duchu Praw”. Nie sądzisz?.

  Swoją drogą to znamienne, że M. w polskiej wersji wikipedii ma jeden z najskromniejszych i najpowierzchowniejszych wpisów (w porównaniu z angielską, francuską lub niemiecką n.p.)

  A dla tego dzieła już zapału polskiemu encyklopedyście nie starczyło:
  .https://en.wikipedia.org/wiki/The_Spirit_of_the_Laws

 2. ~PAK pisze:

  @O duchu praw
  Monteskiusz nieustannie „chodzi mi po głowie” w obliczu próby przejęcia TK (i szerzej, traktowania władzy sądowniczej przez PiS).
  Ale na blogu zwykle cytuję ostatnie lektury, z których notatki mam pod ręką. A „Duch praw” czytałem dobrą dekadę temu, gdy „Listy perskie” wcale nie tak dawno :)
  Swoją drogą, uczynić pozytywnym bohaterem wyznawcę islamu przebywającego w Europie — to dzisiaj by nie przeszło :D

  PS.
  Zerknąłem do Wiki. Ale tam jedynym odwołaniem literaturowym jest Tatarkiewicz, co znaczy, że autorzy hasła nie czytali dzieł Monteskiusza (w sumie to widać).

  • ~telemach pisze:

   >>>autorzy hasła nie czytali dzieł Monteskiusza<<<

   Praktyka dosyć powszechna w polskiej wiki. Szczęśliwie są jeszcze inne języki i inne podejście do.

   BTW: kto wpadł na pomysł mierzenia i porównywania "wikipedyj" stosując jako kryterium ilość haseł?

 3. ~Michał pisze:

  Witaj PAK.
  Co kraj, to obyczaj…
  Jakby u nas była inkwizycja, to już bym dawno wąchał kwiatki od spodu.
  Pozdrawiam serdecznie.
  Michał

 4. ~a cappella pisze:

  Tylko kto miałby tę drugą inkwizycję ustanawiać i (co ważniejsze) „implementować”?… Retoryka, retoryka, suszna panie i niewiele poza tym! ;)

  *** * ***

  A propos wątku wyższościowego (ang., niem. fr. a polskojęzyczne hasła Wikipedii) — toż to najnormalniejsze pod słońcem gdy zważy się nie tylko liczbę wykształconych użytkowników polskiego versus np. angielskiego (w krajach „mówiących i poza nimi), ale też strukturę: zapracowani, goniący za dodatkowymi zleceniami Polacy versus szeroka klasa rentiersko-wolnoczasowo-wolontariacka istniejąca w bogatszych społeczeństwach.
  Za to pocieszmy się, że polskie hasła (np. krajoznawcze) na temat obiektów, zjawisk czeskich czy słowackich, także rumuńskich, węgierskich, są często bogatsze i bardziej kompetentne, niż te w językach „przynależnych”. I też nie jest to dziwne czy zdumiewające

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


 • RSS