Zawiść jako motor przesądu

Dodano 20 lutego 2016, w Bez kategorii, przez autor

Niegdyś wszystkich uczonych oskarżono o magię. Nie dziwię się temu. Każdy powiadał sobie: „Doprowadziłem swoje talenty tak daleko, jak tylko możebne: tymczasem jakiś tam uczeniec ośmiela się być mędrszy ode mnie: musi w ty być jakieś diabelstwo.”

Charles de Montesquieu, Listy perskie, tłum. Tadeusz Boy-Żeleński, CIL Polska — Kolekcje Sp. z o.o., 2000 (wg wydania KiW, 1951)

 

7 Responses to Zawiść jako motor przesądu

 1. Melissa. pisze:

  Hm, a Erik H. Erikson pisał „Zachowuj się wobec bliźniego tak, by zwiększać jego rozwój, nawet jeżeli on przewyższy Twój” – i to dopiero jest sztuka!

  Pozdrawiam.

 2. ~Michał pisze:

  Witaj PAK.
  Nie wiem w jakim kierunku zmierzasz, ale ja znam obecnie jednego geniusza, według którego, cała reszta to uczeńcy. Jest też dość duża grupa idiotów, którymi kierują posłuszni słudzy.
  Polska na głowie staje.
  Pozdrawiam serdecznie i do siebie zapraszam.
  Michał

 3. ~PAK pisze:

  Michale,
  ot cytat, bo mi administracja bloga przypomniała, że dawno nie notowałem. Choć masz trochę racji — gdyby nie pewien inspirujący zbiór przykładów z życia politycznego, to nie wiem, czy uważałbym tę uwagę Monteskiusza za ważną.
  Pozdrawiam!

 4. ~a cappella pisze:

  Motor palenia na stosach (a co najmniej wywożenia na taczkach) w imię owych prze(d)sądów – także.

 5. ~telemach pisze:

  Korekta obywatelska. Literę ci połknęło w pierwszej linijce, nieprawdaż?

 6. ~PAK pisze:

  Dziękuję za korektę. Poprawione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


 • RSS