Nie zniżać się!

Dodano 13 maja 2016, w Bez kategorii, przez autor

Człowiekowi nie wolno uważać, że jeżeli jest zdrowszy od innych, bardziej wykształcony, to ze swej wysokości może zniżyć się do mniej zdolnego, chorego, nie tak bogatego.

Człowiek nie może zniżyć się do człowieka, może jedynie wypełniać swoje powołanie względem słabszych, czy pozornie niepotrzebnych.

Jeśli chcemy uratować znaczenie wyrazu „miłosierdzie” w odniesieniu do człowieka, to stale musimy mieć w stosunku do siebie zastrzeżenie: Czy na drugiego człowieka nie patrzę z wysokości? Czy nie grzeszę tym, że choć jestem zamożny — nie pomagam biednym; choć jestem silniejszy — nie pomagam słabszym?

Ks. Jan Twardowski, Wszystko darowane. Myśli na każdy dzień, wybór Aleksandr Iwanowska, Święty Wojciech, 2015 (myśl z 1981)

 

3 Responses to Nie zniżać się!

 1. ~Michał pisze:

  Witaj PAK.
  Lubie poezję ks. Twardowskiego.
  Nie warto patrzeć na nikogo z góry, bo można spaść jeszcze niżej….
  Pozdrawiam serdecznie.
  Michał

 2. ~zeen pisze:

  Ksiądz zapomniał, że porządny katolik chodzi do spowiedzi i ma z głowy takie dylematy…
  I to wszystko w kraju jakże trwałej kultury folwarcznej.

 3. ~a cappella pisze:

  Rok Miłosierdzia… na początek dobre i to… Ważne jednak do jakich postaw się dochodzi (i – ew. jak szybko, z jaką samowiedzą…)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


 • RSS