Bez pytania o winę

Dodano 18 września 2017, w Bez kategorii, przez autor

Po klęsce musi przyjść pytanie o winę. To właśnie [ma na] myśli Norwid, który pisze te słowa o pokoleniu, które „jest na hekatombę przyszłości”. I chyba podobnie myśli naród, kiedy w tym samym czasie rozpowszechnia się w całej Polsce pieśń: „Przed oczy Twoje, Panie, winy nasze składamy”. Są jednak tacy, którzy nie chcą uznać współwiny w klęsce. To oni — hardzi, zarozumiali, cyniczni, z „chorą wyobraźnią”, która udaje religię — ponoszą klęskę naprawdę. Ci od klęski wewnętrznej dodają także niezdolność do tworzenia myślącej nadziei – jako że nie widzą stanu faktycznego.

Ks. Józef Tischner, Rekolekcje paryskie (Myśląca nadzieja. Spotkanie w Domu Studenta, 31 maja 1985 r.), Znak, 2013

 

5 Responses to Bez pytania o winę

 1. ~Michał pisze:

  Cześć PAK.
  Bardzo aktyalny wpis. Wielu winnych, a żadnej refleksji.
  Pozdrawiam i do siebie zapraszam.
  Michał

 2. ~Tema pisze:

  Jako, że jestem osobą biorącą bardzo do serca słowa ksiądza Tischnera bardzo pozytywnie odbieram autora bloga. Osobiście czytając publikacje z cytatami ks. Tischnera szybko napływają do mojej głowy same pozytywne refleksje a myśli od razu prostuja się..

 3. ~a cappella pisze:

  Samowiedza… Wyważona samoocena osobista, społecznościowa i społeczna…
  — Polacy zawsze mieli z tym problem, choc nie tylko oni.

  Nb, rozwichrowaną samooceną łatwo grać, co od wieków wykorzystują nie tylko demagodzy polityczni, ale i reklamiarze… nawet co sprytniejsi krewni, znajomi, sąsiedzi. Szefowie i podwładni też.

 4. ~jadzia pisze:

  Warto zagłebić się w lekturę książek z psychologii choćby tych z bibliotek publicznych. Wiedza o samym sobie i zachowaniach innych ludzi przydatna jest w zyciu codziennym. Mnie osobiście nie odstrasza słowo „psychologia” wręcz brzmi przyjaźnie. W końcu wiedza z psychologii jest mądrością narodową, którą warto posiadać więc czmych po książkę i rozkoszujmy się smakiem mądrości.

 5. ~Lider pisze:

  Wiedza o samym sobie przychodzi wraz z kolejnymi przeczytanymi ksiązkami z psychologii. Wiedziec o sobie jak najwięcej i umieć sobie samemu pomóc nie jest wcale takie łatwe. Pomoce naukowe i zajęcia terapeutyczne są bardzo pomocne choć kosztuja. Będąc świadomy własnych wad jak i zalet łatwiej jest przejść przez trudy codzienności.Więc idźmy do przodu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


 • RSS